Doraemon (jap. ドラえもん) – tytułowa postać mangi i serialu telewizyjnego anime, stworzona w latach 1969–1970 przez Hiroshiego Fujimoto i Motoo Abiko, którzy występowali pod wspólnym pseudonimem Fujio Fujiko. Bohaterami rysunkowych historii są: chłopiec Nobita Nobi i jego niebiesko-biały robokot – Doraemon, który stał się jedną z ikon japońskiej animacji na świecie.

Premiera serialu anime miała miejsce 1 kwietnia 1979 roku na japońskim kanale TV Asahi. W Polsce premiera serialu odbyła się 21 stycznia 2014 roku na antenie Disney XD. Od 14 września 2015 roku serial jest emitowany na antenie Disney Channel.

Nobita Nobi jest młodym chłopcem, który dostaje w szkole złe oceny, jest zastraszany i odczuwa negatywne emocje. Żyjący wiele lat w przyszłości jeden z jego potomków wysyła kota-robota o imieniu Doraemon, aby chronić i kierować Nobitą. Kot zaskakuje chłopca i jego kolegów różnymi przedmiotami wyjmowanymi ze swojej kieszonki, od zabawek i lekarstw po drzwi otwierające się w każde miejsce, jakie się chce oraz rotor, który umieszczony na głowie umożliwia latanie. Najbliższą przyjaciółką Nobity jest Shizuka Minamoto. Nobita jest często dręczony przez Takeshiego Godę (nazywanego “Gian”) oraz przebiegłego i aroganckiego Suneo Honekawę.

Pierwszy tom mangi pojawił się w grudniu 1969 roku i został opublikowany w sześciu magazynach. Wszystkich części jest ponad 1,344 i mieszczą się w 45 tomach. Zostały opublikowane przez wydawnictwo Shōgakukan.

Anime na podstawie mangi po raz pierwszy ukazało się w telewizji w 1973 roku. Niestety nie zyskało sobie uznania widowni i zostało zdjęte z anteny po 26 odcinkach. Jednakże anime powróciło do emisji w 1979 roku, tym razem odnosząc sukces. Seria, która była zapoczątkowana w 1979 roku była najdłuższą serią anime – emitowano ją aż do 2005 r. Tego samego roku rozpoczęto nową serię, nadawaną do dziś. Doraemon to popularna na świecie ikona japońskiej animacji.

W marcu 2008 r. japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wybrało Doraemona na ambasadora promującego japońską produkcję filmów anime. W kwietniu 2013 roku Doraemon dołączył do zespołu promującego organizację Igrzysk Olimpijskich 2020 w Japonii

Wersja polska: SDI Media Polska
Reżyseria: Grzegorz Drojewski
Dialogi: Kamila Goworek, Maciej Wysocki, Tomasz Robaczewski, Jakub Kowalczyk, Paweł Składanowski, Róża Maczek, Marta Robaczewska
Montaż: Krzysztof Włodarski, Artur Wiewiórka, Magdalena Waliszewska, Magdalena Marciniak, Andrzej Kaczyński
Koordynacja produkcji: Ewa Krawczyk

W wersji polskiej wzięli udział m.in. następujący aktorzy:

Lektor tytułu serialu i tytułów odcinków: Brygida Turowska

Premiera filmu miała miejsce 4 marca 1995 roku w Japonii na kanale TV Asahi, a 19 lat później pojawił się w Polsce 20 stycznia 2014 roku na antenie Disney XD. Film ukazuje życie Doraemona po narodzinach przed przybyciem do Nobity.

Polska premiera filmu miała nastąpić 12 lipca 2015 roku na antenie Disney XD, ale z nieznanych przyczyn została przesunięta na 4 października.

Polska premiera filmu nastąpi 11 października 2015 roku na antenie Disney XD.

Polska premiera filmu nastąpi 18 października 2015 roku na antenie Disney XD.